
Pred zatrávovaním je dôležité si rozmyslieť, na aký účel bude trávnik využívaný. Podľa toho si vyberáme trávnu zmes.
Golfová zmes – reprezentatívne trávniky s vysokou frekvenciou kosenia
Parková zmes – reprezentatívne a málo zaťažované plochy
Ihrisková zmes – veľmi zaťažené plochy, športoviská
Zmes do tieňa – proklimatické miesta s minimom slnečného svitu
Zmes univerzálna – úžitkové trávniky (napr. pri chatách)
Pre trávniky je najvhodnejšia stredne ťažká pôda, ktorá umožňuje tráve dostatočne dýchať s PH od 5,5 do 6,5. Trávnik môžeme založiť mačinovaním alebo sejbou. Mačinovanie je položenie hotového trávneho koberca. Tento spôsob je oveľa jednoduchší a hlavne výsledný efekt je okamžitý – trávnik môžeme hneď využívať.
Najvhodnejším obdobím sa sejbu trávnika je apríl a máj, ako aj koniec augusta a september V priebehu prvých týždňov trávnik pravidelne zavlažujeme, ak treba, i niekoľkokrát denne. U trávnikových kobercov je potrebné po položení zabezpečiť dôkladné premáčanie počas prvých 2 týždňov. Najvhodnejšie je zavlažovanie automatickým podpovrchovým systémom.Na udržanie kvalitného trávnika je dôležité kosenie. Štandardná výška trávnika po kosení má byť 4 cm. Po kosbe je potrebné pokosenú trávu z trávnika odstrániť. Trávnik prihnojujeme špeciálnym hnojivom na trávnik, napr.: TRAVCERIT, TRASTIM, KRISTALON TRÁVNIK, TRAVIN …
Mach a trávnu plsť v trávniku odstraňujeme vertikulovaním a prípravkami, ako sú napr.: MACH STOP, ANTIMUSCUS … Vertikuláciou umožníme tráve znovu dýchať a prijímať vodu a živiny.
Najčastejšou chorobou trávnika je Pleseň snežná, ktorá sa prejavuje šedobielym povlakom. Ošetrujeme prípravkom FUNDAZOL. Na jednoročné buríny postačuje pravidelné kosenie. Dvojklíčnolisté buriny ošetrujeme chemickými prípravkami : BOFIX, LONSTAR, STARANE 250, LONTREL 300.
Pred zimou trávnik treba zbaviť nečistoty, vybrať opadané lístie a zbytky trávy. Pokosí sa nižšie a prihnojí sa špeciálnym hnojivom TRAVCERIT na jeseň.
(Prevzaté zo http://www.zahradne-centrum.sk/sk/poradenstvo-travnik/)