Ako na Trávnik?

Ako na Trávnik?
25. júla 2018 Juraj Jezerčák

Pred zatrávovaním je dôležité si rozmyslieť, na aký účel bude trávnik využívaný. Podľa toho si vyberáme trávnu zmes.

Golfová zmes – reprezentatívne trávniky s vysokou frekvenciou kosenia
Parková zmes – reprezentatívne a málo zaťažované plochy
Ihrisková zmes – veľmi zaťažené plochy, športoviská
Zmes do tieňa – proklimatické miesta s minimom slnečného svitu
Zmes univerzálna – úžitkové trávniky (napr. pri chatách)
Pre trávniky je najvhodnejšia stredne ťažká pôda, ktorá umožňuje tráve dostatočne dýchať s PH od 5,5 do 6,5. Trávnik môžeme založiť mačinovaním alebo sejbou. Mačinovanie je položenie hotového trávneho koberca. Tento spôsob je oveľa jednoduchší a hlavne výsledný efekt je okamžitý – trávnik môžeme hneď využívať.

Najvhodnejším obdobím sa sejbu trávnika je apríl a máj, ako aj koniec augusta a september V priebehu prvých týždňov trávnik pravidelne zavlažujeme, ak treba, i niekoľkokrát denne. U trávnikových kobercov je potrebné po položení zabezpečiť dôkladné premáčanie počas prvých 2 týždňov. Najvhodnejšie je zavlažovanie automatickým podpovrchovým systémom.Na udržanie kvalitného trávnika je dôležité kosenie. Štandardná výška trávnika po kosení má byť 4 cm. Po kosbe je potrebné pokosenú trávu z trávnika odstrániť. Trávnik prihnojujeme špeciálnym hnojivom na trávnik, napr.: TRAVCERIT, TRASTIM, KRISTALON TRÁVNIK, TRAVIN …

Mach a trávnu plsť v trávniku odstraňujeme vertikulovaním a prípravkami, ako sú napr.: MACH STOP, ANTIMUSCUS … Vertikuláciou umožníme tráve znovu dýchať a prijímať vodu a živiny.

Najčastejšou chorobou trávnika je Pleseň snežná, ktorá sa prejavuje šedobielym povlakom. Ošetrujeme prípravkom FUNDAZOL. Na jednoročné buríny postačuje pravidelné kosenie. Dvojklíčnolisté buriny ošetrujeme chemickými prípravkami : BOFIX, LONSTAR, STARANE 250, LONTREL 300.

Pred zimou trávnik treba zbaviť nečistoty, vybrať opadané lístie a zbytky trávy. Pokosí sa nižšie a prihnojí sa špeciálnym hnojivom TRAVCERIT na jeseň.

(Prevzaté zo http://www.zahradne-centrum.sk/sk/poradenstvo-travnik/)

Zavolajte nám
Zobraziť mapu