Ako na Ruže?

Ako na Ruže?
25. júla 2018 Juraj Jezerčák

Ruže majú rady vzdušné stanovište na plnom svetle, podľa možnosti so zatienenou pôdou. Pôda by nemala byť príliš ťažká a príliš nepriepustná, no mala by aj prijímať a kumulovať vodu. Ružiam sa dobre darí v hlinitých pôdach pri PH 6,4 až 7.
Najlepší čas na sadenie ruží je v jeseni (druhá polovica októbra, začiatok novembra), ale v zásade sa ruže dajú tak dlho sadiť, kým nie je pôda zamrznutá. Výsadba je možná aj na jar, keď je pôda už trochu uschnutá a nehrozí zamŕzanie pôdy.
Najvýhodnejšie sa sadí v druhej polovici marca alebo na začiatku apríla, keď sa pôda už prehriala.

Pred zasadením ruže dôkladne zavlhčíme (namočíme do veľkého vedra). Potom sa výhonky zrežú asi na 20 cm. Korene sa zrežú tak hlboko, až kým vnútro koncov nie je biele. Rastlinu vysádzame tak, aby si rozprestreté korene našli miesto a neboli stlačené alebo vyhnuté dohora. Miesto očkovania má byť asi 3-5 cm pod zemou. Okolo vysadenej ruže nasypeme malý kopček zeme tak, aby z neho vytŕčali len konce výhonkov. Rastlina sa tak chráni na jeseň pred mrazmi, na jar pred vysúšaním výhonkov slnkom a vetrom. Kopček sa odstráni na jar, keď ruže začínajú rašiť. Prihnojujeme špeciálnym hnojivom na ruže AGRO CS.

(Prevzaté z webu: http://www.zahradne-centrum.sk/sk/poradenstvo-ruze/ )

Zavolajte nám
Zobraziť mapu